| Height (in) | 7.5 |
| Length (in) | 9.56 |
| Width (in) | 6.94 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 600 |
| Cranking Amps (CA) | 750 |
| Group Size | 47 |
| Reserve Capacity | 110 |
| Terminal | Top Terminal |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | Personal 32 Mo./Commercial 12 Mo. Free |
Starmax Premium Group 47 (H5 / L2 / LN2) – AGM 750CA, 600CCA, 100RC Automotive Starting Battery – 12Volts
Original price was: $452.29.$271.38Current price is: $271.38.
In stock
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Pick-Up Only Available at Delta, BC – Shipping not available due to restrictions
| Weight | 39.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.488 × 6.85 × 7.5 in |
| Application | Start-Stop Vehicle |
| Battery Type | AGM Automotive Starting Battery |
| Voltage | 12V |
| Battery Group Size | 47 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 600 |
| Cranking Amps (CA | 750 |
| Reserve Capacity (RC) | 110 |
| Part No | 47-750AGM |
| Warranty | 32 Months |
| Terminal Type | SAE |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BD | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














There are no reviews yet.