| Height (in) | 8.88 |
| Length (in) | 9.06 |
| Width (in) | 6.94 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 550 |
| Cranking Amps (CA) | 675 |
| Group Size | 35 |
| Reserve Capacity | 100 |
| Terminal | Top Terminal |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | Personal 32 Mo./Commercial 12 Mo. Free |
Starmax Premium Group 35 – AGM 675CA, 550CCA, 100RC Automotive Starting Battery – 12Volts
Original price was: $436.83.$262.10Current price is: $262.10.
In stock
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Pick-Up Only Available at Delta, BC – Shipping not available due to restrictions
| Weight | 35.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.0625 × 6.853 × 8.875 in |
| Application | Start-Stop Vehicle |
| Battery Type | AGM Automotive Starting Battery |
| Voltage | 12V |
| Battery Group Size | 35 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 550 |
| Cranking Amps (CA | 675 |
| Reserve Capacity (RC) | 100 |
| Part No | 35-625AGM |
| Warranty | 32 Months |
| Terminal Type | SAE |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BD | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














There are no reviews yet.