Interstate MT-26 Group 26 Automotive Battery
Original price was: $377.10.$226.26Current price is: $226.26.
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Pick-Up Only in Delta, BC – Shipping Unavailable Due to Restrictions
Description
The Interstate MT series delivers reliable battery life and enhanced performance in hot to moderate climates for an affordable price.
Specifications
Part NumberMT-25
Group Size25
Cold Cranking Amps (CCA)550
Cranking Amps (CA)690
Reserve Capacity (RC)100 minutes
Amp Hours (Ah)N/A
Length9 1/16 inches
Width6 7/8 inches
Height8 inches
Termination CodeTOP
Voltage12
Wet/DryW
TechnologyFlooded
Warranty
View warranty by purchase date.
For countries outside the U.S. and Canada, including Puerto Rico, please contact your local dealer for warranties and product availability.
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.1875 × 6.75 × 6.875 in |
| Application | Passenger Car |
| Battery Type | Flooded Lead-Acid Starting Battery |
| Voltage | 12V |
| Battery Group Size | 26 |
| Capacity (Ah) | 0 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 525 |
| Cranking Amps (CA | 655 |
| Reserve Capacity (RC) | 85 |
| Part No | MT-26 |
| Warranty | 24 Months |
| Terminal Type | SAE |
| Country of Origin | USA |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BC | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.