Specification Details
| Parts per Unit | 10, 50 |
|---|---|
| Features | Excellent for general commercial and industrial applications, Final assemblies meet UL and CSA specifications, when all components are made and crimped with a UL listed tooll, Housings lock together to create custom solutions, Solid copper contact, Use a crimp tool for solid dependable crimps |
| Amps | 175 A, 180 A |
| Application | General Commercial and Industrial Applications |
| Gauge | 1/0 |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Silver |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -20 to 105°C |
| Temperature Range (°F) | -4 to 221°F |
| Termination Material | Silver Plated Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | SB |
| Brand | SB |
| Color | Silver |
| Product Length | 2.35 in |
| Product Width | 0.50 in |
| Product Type | Contact |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 123107-010, 123107-050, 123107A, 123156-010, 123156-050 |
| Product Height | 0.50 in |
| Product Weight | 0.05 lb |
| Tristrip Statement | Strip 1.00″ (26mm) minimum of insulation from end, fully insert in connector & crimp at both locations. |
| Tristrip Statement / Spanish | Remueva por lo menos 26 mm (1.00 pulgadas) de aislamiento desde un extremo, inserte por completo en el conector y prense en dos lugares. |
| UL Statement | QuickCable UL Listed connectors are for use on stranded copper wire only. |
| Country of Origin | USA |










There are no reviews yet.