Specification Details
| Parts per Unit | 1, 25, 5, 50 |
|---|---|
| Features | First step to keeping terminals clean when equipment is disconnected, Protect SB® connectors from impact damage, provide strain relief for the cables, help prevent accidental arcing, seal out acid, dirt, and moisture, and fit all major brands of connectors |
| Amps | 50 A |
| Gauge | 4/0 |
| Body Material | PVC |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | Max 88°C |
| Temperature Range (°F) | Max 190°F |
| UL / CSA | No |
| Application | Service Applications |
| Brand | Not branded |
| Color | Black |
| Orientation | Straight |
| Product Length | 6.12 in |
| Product Width | 1.03 in |
| Product Type | SB Protective Caps |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | SB Housing |
| SKU | 126401, 126401-005, 126401-025, 126401-050, 126401-2001 |
| Product Height | 0.71 in |
| Product Weight | 0.04 lb |
| Country of Origin | USA |










There are no reviews yet.