QuickCable 124305-001 2 GA CRIMP KIT 175 AMP BLUE –1 Pack
Original price was: $78.50.$54.95Current price is: $54.95.
MOQ applies. Bulk orders only. Ships in 3–5 days
Specification Details
| Parts per Unit | 1 |
|---|---|
| Features | Blue in color, Contact housing, Housings lock together to create custom solutions, Silver plated solid copper contact |
| Amps | 175 |
| Application | Industrial |
| Includes | (1) Housing, (2) Contacts |
| Gauge | 2 |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -20 to 105°C |
| Temperature Range (°F) | -4 to 221°F |
| UL / CSA | No |
| Works With | SB |
| Brand | SB |
| Color | Gray |
| Product Length | 3.12 in |
| Product Width | 2.17 in |
| Product Type | Connector Kit |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 124305, 124305-001 |
| Product Height | 0.84 in |
| Product Weight | 0.30 lb |
| Tristrip Statement | Strip 1-1/8″ (29mm) of insulation from end of cable. |
| Tristrip Statement / Spanish | Depouillez 1-1/8″ (29mm) de l’isolation de l’extremite de cable. Pele el 1-1/8″ (29mm) del aislamiento del extremo del cable |
| UL Statement | QuickCable UL Listed connectors are for use on stranded copper wire only. |
| Country of Origin | USA |
| Weight | 0.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 2 × 0.5 in |
| Wire Gauge | 2 AWG |
| Cable Length | Custom Length |
| Cable Type | Copper |
| Terminal Type | Straight Lug |
| Termination Style | Crimped |
| Application | Automotive, Backup Power / UPS, Heavy Equipment, Industrial, Marine, RV / Camper, Solar / Renewable |
| Voltage Rating | 12V, 24V, 48V |
| Brand |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










There are no reviews yet.