Specification Details
| Parts per Unit | 10 |
|---|---|
| Features | 100% copper, tin plated, Ideally suited for solder dipping applications, Non-insulated |
| Application | Crimp, Solder |
| Gauge | 2 |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud Hole Size | 3/8 in |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | Stud Batteries |
| Brand | Not branded |
| Color | Silver |
| Product Length | 1.42 in |
| Product Width | 0.72 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 107436, 107436-010 |
| Product Height | 0.52 in |
| Product Weight | 0.03 lb |
| Tristrip Statement | Strip .75″ (19mm) minimum of insulation from end, fully insert in connector & crimp at two locations. |
| Tristrip Statement / Spanish | Remueva por lo menos 19 mm (0.75 pulgadas) de aislamiento desde un extremo, inserte por completo en el conector y prense en dos lugares. |
| UL Statement | QuickCable UL Listed connectors are for use on stranded copper wire only. |
| Country of Origin | Taiwan |










There are no reviews yet.