-
KUKKO KKU-K-2030-10-S 5-Ton Universal 2-Jaw And 3-Jaw Puller Set With Narrow Jaws
$1,564.57$1,564.57×
Yuasa YTX24HL Sealed AGM Factory Activated Powersport Battery
Original price was: $326.64.$228.65Current price is: $228.65.
In stock
Battery Details:
| Battery Type: | YTX24HL |
|---|---|
| Battery Family: | Factory Activated, Maintenance Free |
| Voltage: | 12 |
| Capacity (10-HR): | 21 |
| Dimensions: | 8 1⁄8 in. x 3 7⁄16 in. x 6 3⁄8 in. |
| Weight: | 17.5 lbs. |
| Metric Dimensions: | 205mm x 87mm x 162mm |
| Acid Volume: | N/A oz |
| Amps: | 2.1 |
| C.C.A: | 350 |
| Country: | USA |
| Terminal: | ![]() |
THIS BATTERY FITS THESE VEHICLES
Motorcycle
| Make | Engine | Model | Year(s) | Yuasa Battery Model |
|---|---|---|---|---|
| BRP (CAN-AM) | 998cc | Spyder (GS) | 2008 – 2010 | YTX24HL |
Snowmobile
| Make | Engine | Model | Year(s) | Yuasa Battery Model |
|---|---|---|---|---|
| BRP (SKI-DOO) | 1000cc | Expedition, Legend , Skandic | 2003 – 2006 | YTX24HL |
| Weight | 17.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.07 × 3.43 × 6.38 in |
| Application | Jet Ski/PWC, Snowmobile |
| Terminal Type | F1 (SAE & Nut) |
| Battery Group Size | YTX24HL |
| Features | Cold Weather / Low-Temperature Rated, Maintenance-Free / AGM, Vibration Resistant / Heavy-Duty |
| Part No | YTX24HL |
| Warranty | 2 Year |
| Voltage | 12 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 330 |
| Cranking Amps (CA | 330 |
| Battery Type | Sealed AGM Powersport |
| Reserve Capacity (RC) | 140 |
| Capacity (Ah) | 24 |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BC | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
QUEBEC
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| QC | Saint-Jean-sur-Richelieu Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.













There are no reviews yet.