Specification Details
| Parts per Unit | 1, 32 |
|---|---|
| Features | Battery status gauge, Built-in work light and flasher, CEC compliant charger, DC power source, Extremely long 62″ cables, Jumpstarts 12 volt vehicles, Safeguard audible signal and light, Two heavy duty 20 Amp hour batteries |
| Product Weight | 34.16 lb |
| SKU | 604053, 604053-001, 604053-032 |
| Works With | Automotive Batteries |
| Gauge | 2 |
| Cranking Amps | 700 A |
| Pack Type | Box |
| Peak Amperage | 1500 A |
| Power | 110 VAC, 12 V |
| Style | Handheld, Portable |
| Brand | Rescue |
| Color | Black |
| RoHS Compliant | No |
| Housing Material | ABS Plastic |
| CEC | Yes |
| Application | Rescue vehicles, Tow trucks |
| Includes | 12V Outlet Polarity Alarm, Work Light |
| Number of Batteries | 2 |
| Product Length | 14.17 in |
| Product Width | 7.87 in |
| Prop 65 Item | DEHP, Lead |
| RoHS Item | DEHP, Lead |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | Yes |
| UL / CSA | No |
| DOE | Yes |
| Amp Hours | 20 |
| For Battery Voltage | 12 V |
| Product Height | 15.35 in |
| Country of Origin | China |












There are no reviews yet.