QuickCable 602390-001 2/0 20′ 800 AMP BOOSTER CABLE –1 Pack
Original price was: $819.42.$573.59Current price is: $573.59.
In stock
MOQ applies. Bulk orders only. Ships in 3–5 days
Specification Details
| Parts per Unit | 1 |
|---|---|
| Features | Fine-stranded copper conductor for maximum conductivity and flexibility, Stays flexible in subzero temperatures Use with heavy duty equipment, Tangle-proof construction |
| SKU | 602390, 602390-001 |
| Amps | 900 A |
| Inner Cable Material | Copper |
| Includes | Bag |
| Conductor Count | 2 |
| Cable Nominal Outer Diameter | |
| Insulation Material | EPDM |
| Insulation Thickness | 0.084 in |
| Outer Cable Material | EPDM |
| Pack Type | Bag |
| Prop 65 Item | DEHP, DINP |
| SAE | Yes |
| Strand Count | 1254 |
| Strand Gauge | 30 |
| Subject to Prop 65 | Yes |
| Termination Material | Copper |
| UL / CSA | No |
| Gauge | 2/0 |
| Application | Heavy Duty |
| Brand | Rescue |
| Color | Black |
| Product Length | 240.00 in |
| Product Width | 12.00 in |
| Product Type | Booster Cable Assembly |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Automotive Batteries |
| Cable Nominal Outer Diameter | 0.570 x 1.14 in |
| Country of Origin | China, USA |
| Dimensions | 12 × 1 × 2 in |
|---|---|
| Wire Gauge | 36557 |
| Cable Length | Custom Length |
| Cable Type | Fine-Stranded |
| Insulation Type | Welding Cable Jacket |
| Terminal Type | Clamp |
| Termination Style | Crimped |
| Application | Automotive |
| Voltage Rating | 12V |
| Certifications | SAE |
| Temperature Rating | -40°C to 105°C |
| Brand |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











There are no reviews yet.