Specification Details
| Parts per Unit | 2, 25, 5 |
|---|---|
| Features | 500 amp clamps, Sold in pairs |
| Amps | 500 A |
| Body Coating Material | PE |
| Includes | (2) Clamps |
| Body Material | Steel |
| Pack Type | Bag, Box |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper Plated Steel |
| Termination Method | Clamp |
| UL / CSA | No |
| Application | Automotive Maintenance |
| Brand | Rescue |
| Color | Black, Red |
| Gauge | 2, 4 |
| Product Length | 5.90 in |
| Product Width | 3.93 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Booster Cables |
| SKU | 602065, 602065-002, 602065-005, 602065-025, 602065-2002 |
| Clamp Style | Parrot |
| Product Height | 1.10 in |
| Product Weight | 0.35 lb |
| Country of Origin | China |












There are no reviews yet.