Specification Details
| Parts per Unit | 2, 25, 5 |
|---|---|
| Features | Copper 200 amp clamps, Sold in pairs |
| Amps | 200 A |
| Includes | (2) Clamps |
| Body Material | Copper Plated Steel |
| Insulation Material | Vinyl |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper Plated Steel |
| Termination Method | Clip |
| UL / CSA | No |
| Application | Automotive Maintenance |
| Brand | Rescue |
| Color | Black, Red |
| Gauge | 6 |
| Product Length | 5.74 in |
| Product Width | 3.70 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Booster Cables |
| SKU | 602045, 602045-002, 602045-005, 602045-025, 602045-2002 |
| Clamp Style | Alligator |
| Product Height | 0.94 in |
| Product Weight | 0.15 lb |
| Country of Origin | China |












There are no reviews yet.