QuickCable 5661-2010R 1/2 DW HT SHK RED 1.5 –10 Pack
Original price was: $15.45.$10.82Current price is: $10.82.
In stock
MOQ applies. Bulk orders only. Ships in 3–5 days
Specification Details
| Parts per Unit | 1, 10, 5, 50 |
|---|---|
| Features | 3:1 Shrink Ratio, Clear tube permits visual inspection for easy maintenance and trouble shooting, Remains flexible after shrink |
| Gauge | 2, 4, 6 |
| Body Material | Polyolefin |
| Flame Retardant | Yes |
| Nominal Wall Thickness | 0.067 in |
| Pack Type | Bag |
| Post Shrink Wall Thickness | 1/16 in |
| SAE | No |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -55 to 110°C |
| Temperature Range (°F) | -67 to 230°F |
| Tensile Strength | 10.4 PSI |
| UL / CSA | No |
| Waterproof | Yes |
| Adhesive | Yes |
| Brand | FlexTube |
| Color | Red |
| Product Length | 1.50 in, 48.00 in, 6.00 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 5661-001R, 5661-005R, 5661-010R, 5661-050R, 5661-051R, 5661-2010R, 5661R |
| Expanded Diameter | 1/2 in |
| Shrunk Diameter | 3/16 in |
| Product Weight | 0.15 lb |
| Application | Battery Connectors |
| Country of Origin | China |
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 0.5 × 0.5 in |
| Insulation Type | Heat Shrink Tubing |
| Application | Automotive, Industrial, Marine, Solar / Renewable |
| Voltage Rating | 120V+ |
| Certifications | RoHS Compliant, UL Listed |
| Temperature Rating | -40°C to 125°C |
| Brand |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.