Specification Details
| Parts per Unit | 100, 25, 250, 500 |
|---|---|
| Features | Abrasion-resistant, Bonded cable resists tangling, Can be used with SB® type connectors for plug in convenience, Color-coded for polarity identification, Fine-stranded copper conductor for maximum conductivity and flexibility, Insulation stays flexible in cold weather |
| Application | Industrial Equipment |
| Gauge | 6 |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Nominal Outer Diameter | |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.042 in |
| Number of Conductors | 2 |
| Pack Type | Roll |
| SAE | J1494 |
| Strand Count | 133 |
| Strand Gauge | 27 |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -40 to 105°C |
| Temperature Range (°F) | -40 to 221°F |
| UL / CSA | No |
| Voltage | 60 V |
| Works With | Heavy Duty Clamps |
| Brand | Not branded |
| Cable Nominal Outer Diameter | 0.360 x 0.780 in |
| Color | Black, Orange |
| Product Length | 12.00 in, 14.00 in |
| Product Width | 12.00 in, 6.00 in |
| RoHS Compliant | No |
| SKU | 204102, 204102-025, 204102-100, 204102-250, 204102-500 |
| Cable Length | 100 ft, 25 ft, 250 ft, 500 ft |
| Product Weight | 30.23 lb, 32.16 lb, 6.49 lb, 65.00 lb |
| Country of Origin | USA |











There are no reviews yet.