QuickCable 202208-050 3/0 RED WELDING CABLE –50 Pack
Original price was: $884.71.$619.30Current price is: $619.30.
MOQ applies. Bulk orders only. Ships in 3–5 days
Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 25, 50 |
|---|---|
| Features | Abrasion salt and chemical-resistant synthetic rubber insulation, Fine-stranded copper conductor for maximum conductivity and flexibility, Good flame resistance |
| Application | Power Supply, Welding |
| Gauge | 3/0 |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Nominal Outer Diameter | |
| Insulation Material | Synthetic Rubber |
| Insulation Thickness | 0.09 in |
| Pack Type | Roll |
| SAE | No |
| Strand Count | 1539 |
| Strand Gauge | 30 |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -50 to 105°C |
| Temperature Range (°F) | -58 to 221°F |
| UL / CSA | No |
| Voltage | 600 V |
| Works With | Copper Connectors |
| Brand | Not branded |
| Cable Nominal Outer Diameter | 0.63 in |
| Color | Red |
| Product Length | 10.25 in, 14.00 in |
| Product Width | 1.62 in, 10.25 in, 6.00 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 202208, 202208-010, 202208-025, 202208-050, 202208-100 |
| Cable Length | 10 ft, 100 ft, 25 ft, 50 ft |
| Product Weight | 15.22 lb, 30.42 lb, 6.03 lb, 60.84 lb |
| Country of Origin | USA |
| Weight | 15.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 5 × 2 in |
| Wire Gauge | 36586 |
| Cable Length | Custom Length |
| Cable Type | Copper |
| Insulation Type | Welding Cable Jacket |
| Termination Style | Bare Ends |
| Application | Heavy Equipment, Industrial |
| Voltage Rating | 12V-48V |
| Certifications | RoHS Compliant |
| Temperature Rating | -40°C to 105°C |
| Brand |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











There are no reviews yet.