QuickCable 164427-025 1/4 HT SHK SPADE 12-10 GA. –25 Pack
Original price was: $57.40.$40.18Current price is: $40.18.
MOQ applies. Bulk orders only. Ships in 3–5 days
Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 25 |
|---|---|
| Features | Highest quality heat shrink solderless terminals for use in demanding auto, truck, bus, agriculture, construction, or industrial applications, Integral meltable sealant locks out moisture, corrosive salts & fumes, Polyolefin heat-shrink insulation provides long lasting strain relief from vibration |
| Application | General Purpose |
| Gauge | 10, 12 |
| Insulation Color | Yellow |
| Insulation Material | Heat Shrink |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | 1/4 in |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | Primary Wire |
| Brand | GARDIAN |
| Color | Yellow |
| Product Length | 1.61 in |
| Product Width | 0.47 in |
| Product Type | Spade Terminal |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 164427, 164427-025, 164427-100, 164427-2010 |
| Product Height | 0.25 in |
| Product Weight | 0.005 lb |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 0.005 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 4 × 0.75 in |
| Wire Gauge | 12-10 AWG |
| Insulation Type | Heat-Shrink Sealed |
| Terminal Type | Straight Lug |
| Terminal Size | 1/4" |
| Termination Style | Heat-Shrink Sealed |
| Application | Automotive, Industrial |
| Voltage Rating | 12V |
| Certifications | SAE |
| Temperature Rating | -40°C to 125°C |
| Brand |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









There are no reviews yet.