Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 25 |
|---|---|
| Features | Highest quality heat-shrink solderless terminals for use in demanding auto, truck, bus, agriculture, construction or industrial applications, Integral meltable sealant locks out moisture, corrosive salts and fumes, Polyolefin heat-shrink insulation provides long lasting strain relief from vibration |
| Application | Agriculture, Auto, Bus, Construction, Industrial, Truck |
| Gauge | 10, 12 |
| Insulation Color | Red |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | 3/8 in |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | Primary Wire |
| Brand | GARDIAN |
| Color | Red |
| Product Length | 1.48 in |
| Product Width | 0.54 in |
| Product Type | Heat Shrink Ring Terminal |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 164107, 164107-025, 164107-100, 164107-2010 |
| Product Height | 0.41 in |
| Product Weight | 0.002 lb |
| Country of Origin | Taiwan |










There are no reviews yet.