Specification Details
| Parts per Unit | 100, 1000, 25, 5, 50 |
|---|---|
| Features | Designed for heavy duty applications and superior performance, Serrated barrel for greater wire retention/pullout strength, Tin plated annealed copper for improved corrosion resistance, maximum conductivity and crimp strength |
| Application | For general purpose applications |
| Gauge | 14, 16 |
| Insulation Material | Nylon |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | 1/4 in |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | General Purpose |
| Brand | Not branded |
| Color | Blue |
| Product Length | 0.96 in |
| Product Width | 0.25 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 162260, 162260-025, 162260-100, 162260-1000, 162260-2005, 162260-2050 |
| Connector Gender | Male |
| Product Height | 0.18 in |
| Product Weight | 0.003 lb |
| Country of Origin | Taiwan |










There are no reviews yet.