Specification Details
| Parts per Unit | 100, 25 |
|---|---|
| Features | 6/6 nylon provides superior strength, Factory sealed bags to ensure product longevity |
| Body Material | Nylon 6/6 |
| Flame Retardant | Yes |
| Maximum Bundle Diameter | 3 in |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -40 to 85°C |
| Temperature Range (°F) | -40 to 185°F |
| Tensile Strength | 50 lb |
| UL / CSA | No |
| Application | Automotive |
| Brand | Not branded |
| Color | Natural |
| Product Length | 11.1 in |
| Product Width | 0.29 in |
| Product Type | Standard |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Cable Tie Mounting Pads |
| SKU | 502111, 502111-025, 502111-100, 502111-2025 |
| Product Height | 0.181 in, 0.24 in |
| Product Weight | 0.003 lb |
| Country of Origin | Taiwan |









There are no reviews yet.