QuickCable 120162-2001 BATTERY FILLER BULB –1 Pack
Original price was: $15.50.$10.85Current price is: $10.85.
In stock
MOQ applies. Bulk orders only. Ships in 3–5 days
Specification Details
| Parts per Unit | 1, 10 |
|---|---|
| Features | Acid-resistant rubber bulb, 6 oz. capacity, Bulb stores upright – eliminates acid drip, Filler Bulb, Flexible 6″ vinyl nozzle for easy vent access |
| Application | Battery Maintenance |
| Capacity | 6 oz |
| Body Material | Polyethylene |
| Nozzle Size | 6.00 in |
| Pack Type | Bag, Box |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| UL / CSA | No |
| Works With | AGM Batteries |
| Brand | Not branded |
| Color | Red |
| Product Length | 9.44 in |
| Product Width | 2.36 in |
| Product Type | Filler Bulb |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 120162, 120162-001, 120162-010, 120162-2001 |
| Product Height | 2.36 in |
| Product Weight | 0.26 lb |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 0.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 2 × 0.5 in |
| Application | Automotive, Heavy Equipment, Industrial, Marine, RV / Camper |
| Voltage Rating | 12V, 24V |
| Brand |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




There are no reviews yet.