Magnacharge 27M-1000 Marine Starting/Dual Purpose Battery Group 27 – 1000 MCA
Original price was: $297.21.$178.33Current price is: $178.33.
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Canada Wide Pick up – Item does not ship due to shipping restrictions
Automotive Starting | Top Terminal | 12 Volt
Magnacharge Flooded Lead Acid Automotive Batteries are designed to deliver reliable starting power for a wide range of automotive and commercial vehicles. Built to meet the demands of modern engines, these 12-volt top terminal batteries provide consistent performance under all weather and road conditions.
Our batteries are part of a complete power solution line, including both flooded and premium AGM options. Whether you’re operating a standard internal combustion engine (ICE) or a vehicle equipped with Idle Start-Stop (ISS)technology, Magnacharge batteries are engineered to exceed expectations.
Why Choose Magnacharge?
- Advanced Starting Technology– Delivers strong and consistent power for reliable engine starts.
- Optimized for ISS Vehicles– Designed to handle the high cycling demands of ISS systems, reducing CO₂ emissions, improving fuel economy, and enhancing the driving experience.
- High Density Active Material– Ensures long-lasting energy output and durability.
- Absorbent Glass Mat Separator (AGM options available)– For enhanced charge acceptance and minimal maintenance.
- X-Frame Technology– Increases strength and helps prevent vibration-related damage.
- Vibration Resistant– Built to endure tough road conditions, reducing the risk of premature failure.
- Stronger Charge Acceptance– Keeps your vehicle ready with faster recharge capabilities.
Whether you’re maintaining a fleet or upgrading a personal vehicle, Magnacharge Flooded Lead Acid Batteries offer the durability, performance, and reliability your engine needs.
| Group Size | 27 |
| Marine Cranking Amps (MCA) | 1000 |
| Reserve Capacity | 160 |
| Terminal | Marine Twin-Threaded/Auto |
| Voltage | 12V |
| Dimensions in. (mm) | 11.89 x 6.77 x 8.66 (302 x 172 x 220) |
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.89 × 6.77 × 8.66 in |
| Part No | 27M-1000 |
| Battery Type | Flooded Deep Cycle / Dual-Purpose Batteries |
| Battery Group Size | 27 |
| Voltage | 12 |
| Brand | |
| Warranty | 18 Months |
| Capacity (Ah) | ~70 |
| Reserve Capacity (RC) | ~140 min |
| Cold Cranking Amps (CCA) | ~800 |
| Terminal Type | Auto |
| Case Type | SAN |
| Cranking Amps (CA | ~1000 |
| MCA | 1000 |
| Application | Boats / Marine |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.