Interstate MTX-48/H6 Group H6 (48) AGM Automotive Battery
Original price was: $587.84.$352.71Current price is: $352.71.
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Pick-Up Only in Delta, BC – Shipping Available Across Canada & USA
Description
Interstate’s MTX absorbed glass-mat (AGM) battery will meet or exceed your car’s starting requirements while delivering premium battery performance to power all your accessories and plug ins.
Specifications
Part NumberMTX-48/H6
Group SizeH6
Cold Cranking Amps (CCA)760
Cranking Amps (CA)950
Reserve Capacity (RC)120 minutes
Amp Hours (Ah)70
Length11 inches
Width6 15/16 inches
Height7 1/2 inches
Termination CodeTOP
Voltage12
Wet/DryD
TechnologyAGM
Warranty
View warranty by purchase date.
For countries outside the U.S. and Canada, including Puerto Rico, please contact your local dealer for warranties and product availability.
| Weight | 45.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 6.9375 × 7.5 in |
| Application | Start-Stop Vehicle |
| Battery Type | AGM Automotive Starting Battery |
| Voltage | 12V |
| Battery Group Size | 48 |
| Capacity (Ah) | 70 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 760 |
| Cranking Amps (CA | 950 |
| Reserve Capacity (RC) | 120 |
| Part No | MTX-48/H6 |
| Warranty | 36 Months |
| Terminal Type | SAE |
| Country of Origin | USA |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BC | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.