Interstate MTP-90/T5 Group T5 (90) Automotive Battery
Original price was: $422.89.$253.74Current price is: $253.74.
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Pick-Up Only in Delta, BC – Shipping Unavailable Due to Restrictions
Description
Interstate’s MTP series delivers long life and superior performance while matching your car’s original equipment manufacturer specifications.
Specifications
Part NumberMTP-90/T5
Group SizeT5
Cold Cranking Amps (CCA)650
Cranking Amps (CA)750
Reserve Capacity (RC)90 minutes
Amp Hours (Ah)N/A
Length9 1/2 inches
Width6 7/8 inches
Height6 7/8 inches
Termination CodeTOP
Voltage12
Wet/DryW
TechnologyFlooded
Warranty
View warranty by purchase date.
For countries outside the U.S. and Canada, including Puerto Rico, please contact your local dealer for warranties and product availability.
| Weight | 32.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.5 × 6.875 × 6.875 in |
| Application | Passenger Car |
| Battery Type | Flooded Lead-Acid Starting Battery |
| Voltage | 12V |
| Battery Group Size | 90 |
| Capacity (Ah) | 0 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 650 |
| Cranking Amps (CA | 750 |
| Reserve Capacity (RC) | 90 |
| Part No | MTP-90/T5 |
| Warranty | 30 Months |
| Terminal Type | SAE |
| Country of Origin | USA |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BC | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.