Energizer ECR2450BP – 2450 Lithium Coin Battery, 1-Pack
Original price was: $5.58.$3.35Current price is: $3.35.
Ships in 5–7 days · MOQ applies · Priced per battery
Don?t let their small size fool you: This Energizer 2450 Lithium Coin 3-Volt Battery delivers big time on long-lasting, dependable power for your coin-battery-operated items. From heart rate or glucose monitors, to remotes, keyless entry systems, key fobs, watches, toys and games, and even more specialized devices, our CR2450 coin batteries are compatible with the devices that fit your life, so you can keep going. These reliable and durable Energizer Coin Lithium Batteries are able to withstand a wide range of temperatures (from -22? to 140? F) and can hold power in storage for up to eight years, giving you coin battery power you can depend on. Responsibly designed with zero mercury, it?s easy to see why Energizer Lithium CR2450 Coin Batteries are the right choice for your specialty devices.
Energizer 2450 Lithium Coin Battery with child resistant packaging
Delivers long-lasting, dependable performance in specialty devices like heart rate monitors, remotes, keyless entry systems, glucose monitors, toys, and games
Holds power for up to 10 years in storage, ensuring you have Lithium Coin Batteries ready when you need them
Cell size: 2450; IEC: CR2450; Type: Lithium Coin; Volt: 3
Replacement for: L52, DL2450, and 5029LC
These lithium batteries can withstand a wide temperature range, from -22? to 140? F
| Weight | 0.154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.58 × 1.89 × 1.18 in |
| Brand | |
| Capacity (mAh) | Up to 100mAh |
| Application | Medical devices, Specialty Electronics, Watches & Calculators |
| Features | Leak-Resistant Design, Long Shelf Life |
| Battery Type | Lithium |
| Battery Size | CR2450 |
| Rechargeable Options | Non-Rechargeable (Primary) |
| Pack Size | 1 Pack |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BC | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.