Battery | Lead (wet/AGM/gel), lithium |
Type | single-phase |
Input voltage | 85 – 265 VAC |
Input frequency | 45 – 65 Hz |
Output voltage | 24, 36, 48, 72, 96 V |
max. output current | 25 A |
max. output power | 1000 W |
Efficiency | up to 93 % |
Protection | IP66 |
Environmental temperature | -30°C …. +50°C |
Dimensions | 280 x 246 x 110 mm |
Delta-Q QUIC 1000 912-2400-16 24v / 25A charger for JLG Scissors lifts, RED SB50, 6-pin Deutsch, TYCO Mate-N-Lock Interlock
Original price was: $1,456.53.$873.92Current price is: $873.92.
In stock
Special Order – Confirm Availability, Standard Delivery 14-21days
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.9 × 9.7 × 4.3 in |
| Part No | 912-2400-16 |
| AC Input Voltage Range | 85 – 265 VAC |
| AC Input Frequency | 45/65 Hz |
| Nominal DC Output Voltage | 24 |
| DC Output Connector | 2.5m (8.2') Anderson SB50 RED |
| Warranty | 24-month warranty against manufacturing defects. |
| Brand |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.