Baldwin axial seal air filter elements ensure proper equipment function by preventing airborne contaminants from reaching the combustion chamber.
- Baldwin axial seal air filter elements ensure proper equipment function by preventing airborne contaminants from reaching the combustion chamber.
- Axial seal filters have securely affixed metal end caps with a raised gasket to ensure a proper seal and prevent leaks.
| Application | Engine air intake |
|---|
| Division | Engine Mobile Aftermarket |
|---|
| For Fluid Type | Air |
|---|
| For Use With | WABCO Equipment, PA2364, PA2454 |
|---|
| Includes | (2) Attached A Gskt, (1) Included F Gskt |
|---|
| Industry | Power Generation |
|---|
| Substance | Filters engine air at intake to prevent contaminants from reaching the combustion chamber. |
|---|
| Weight | 25 lb 11.3398 kg |
|---|
| Inside Diameter | 15/16 inch 308 mm |
|---|
| Length | 23.53125 inch 597.7 mm |
|---|
| Outside Diameter | 18.3125 inch 465.1 mm |
|---|
| Product Type | Outer Air Element with Bail Handle |
|---|
| Related To | LL2453 (Long-Life Media Version), PA2453XP (Extreme Performance Nano Version) |
|---|
| Series or Model Replaced | WABCO VJ5175 |
|---|
There are no reviews yet.