B11810 Puritan Bennett Corp PB840 Ventilator Battery 10025355
Original price was: $1,114.40.$668.64Current price is: $668.64.
In stock
Replacement Biomedical Battery for Puritan Bennett Corp PB840 Ventilator. This Sealed Lead Acid battery has a nominal voltage of 24.0V and a rated capacity of 18.0Ah. Replaces OEM Part 10025355
| Chemistry: | Rechargeable VRLA |
| Nominal Voltage: | 24v |
| Nominal Capacity: | 18.0Ah |
| Device Manufacturer: | Puritan Bennett Corp |
| Application: | PB840 Ventilator |
| OEM Part: | 10025355 |
Learn more about the Unipower Quality Guarantee
| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.6 × 4.2 × 2.1 in |
| Battery Type | NiMH Rechargeable |
| Rechargeable Options | Rechargeable (NiMH / Lithium) |
| Capacity (mAh) | 2001–2250mAh |
| Pack Size | Single |
| Brand | |
| Application | Medical devices |
| Features | Rechargeable & Eco-Friendly |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.