| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.88 × 7.38 × 7.88 in |
| Product Weight | 15.6 lbs, 18.5 lbs, 25.5 lbs |
| Product Size | 12.25 x 7 x 7.5 in (mm: 312x175x190) |
| Amp Hours | 40 Ah, 60 Ah, 80 Ah |
| Cranking Amps | 1500, 1800, 2000 |
| Nominal Voltage | 12.8 |
| Low Voltage Cut-Off | YES |
Antigravity H7 Group 94R Lithium Car Battery 1500 CA 40 Ah with Wireless Keyfob Jump Starting – AG-H7-40-RS
Original price was: $1,564.68.$1,329.98Current price is: $1,329.98.
In stock
Ships within 5-10 business days
| Weight | 19.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.88 × 7.38 × 7.88 in |
| Application | Start-Stop Vehicle |
| Battery Type | Lithium LiFePO₄ Starting Battery |
| Voltage | 12V |
| Battery Group Size | 94R |
| Capacity (Ah) | 40 |
| Cranking Amps (CA | 1500 |
| Part No | AG-H7-40-RS |
| Warranty | 36 Months |
| Terminal Type | SAE |
| Country of Origin | USA |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BC | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.