Specification Details
| Parts per Unit | 5, 50 |
|---|---|
| Features | Compression nuts color-coded to industry standards, Made in the U.S.A., Made of cast copper alloy, tin plated for added conductivity & corrosion resistance |
| Application | Field Repairs |
| Gauge | 2/0 |
| Material | Copper |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Thread Length | 3/8 in -18 |
| UL / CSA | No |
| Brand | QUICK |
| Color | Silver |
| Product Length | 1.00 in |
| Product Width | 0.68 in |
| Product Type | Compression Nut |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 6120, 6120-005, 6120-050 |
| Product Height | 0.68 in |
| Product Weight | 0.04 lb |
| Tristrip Statement | Strip 1-1/8″ (28-29mm) of insulation from end of cable. |
| Tristrip Statement / Spanish | Depouillez 1-1/8″ (28-29mm) de l’isolation de l’extremite de cable. Pele el 1-1/8″ (28-29mm) del aislamiento del extremo del cable |
| UL Statement | QuickCable UL Listed connectors are for use on stranded copper wire only. |
| Country of Origin | USA |












There are no reviews yet.