QuickCable 203108-025 3/0 BLACK UL WELDING CABLE –25 Pack
Original price was: $803.71.$562.60Current price is: $562.60.
MOQ applies. Bulk orders only. Ships in 3–5 days
Specification Details
| Parts per Unit | 25, 50 |
|---|---|
| Features | Abrasion salt and chemical-resistant synthetic rubber insulation, Excellent flame resistance, Fine-stranded tinned copper conductor for maximum conductivity, flexibility and corrosion resistance, Meets UL3284, CSA CL1254, AWG specifications |
| Application | Power Supply, Welding |
| Gauge | 3/0 |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Nominal Outer Diameter | |
| Insulation Material | Synthetic Rubber |
| Insulation Thickness | 0.09 in |
| Pack Type | Roll |
| SAE | No |
| Strand Count | 1672 |
| Strand Gauge | 30 |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -20 to 125°C |
| Temperature Range (°F) | -4 to 257°F |
| UL / CSA | No |
| Voltage | 600 V |
| Works With | Copper Connectors |
| Conductor Plating Material | Tinned |
| Brand | Not branded |
| Cable Nominal Outer Diameter | 0.71 in |
| Color | Black |
| Product Length | 10.25 in, 14.00 in |
| Product Width | 10.25 in, 6.00 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 203108, 203108-025, 203108-050 |
| Cable Length | 25 ft, 50 ft |
| Product Weight | 17.94 lb, 35.80 lb |
| Country of Origin | USA |
| Weight | 17.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 5 × 2 in |
| Wire Gauge | 36586 |
| Cable Length | Custom Length |
| Cable Type | Copper |
| Insulation Type | Welding Cable Jacket |
| Termination Style | Bare Ends |
| Application | Heavy Equipment, Industrial |
| Voltage Rating | 12V-48V |
| Certifications | RoHS Compliant, UL Listed |
| Temperature Rating | -40°C to 105°C |
| Brand |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.