Specification Details
| Parts per Unit | 1 |
|---|---|
| Features | Designed for heavy duty applications and superior performance Tin plated annealed copper for improved corrosion resistance, max conductivity, and crimp strength, Operating temperature range from -67° to 221°F (-55° to 105°C) Lead free |
| Application | Heavy Duty Applications |
| Includes | 22-10 gauge nylon butt connectors – straight #8 22-14 gauge double crimp nylon rings #10, 1/4″, and 3/8” 16-10 gauge double crimp nylon rings #10 16-10 gauge double crimp nylon spades #8 22-18 gauge d |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| UL / CSA | No |
| Brand | Not branded |
| Color | Clear |
| Product Length | 10.83 in |
| Product Width | 4.72 in |
| Product Type | Nylon Double Crimp Kit |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 163900, 163900-001 |
| Product Height | 1.18 in |
| Product Weight | 3.12 lb |
| Country of Origin | China |











There are no reviews yet.