Specification Details
| Parts per Unit | 100, 1000, 25 |
|---|---|
| Features | 3 part construction contains: inner lug, additional copper sleeve for added strength, crimpability and seamless outer nylon cover, Designed for heavy duty applications to resist vibration and moisture, Serrated barrel for greater wire retention/ pullout strength, Tin plated annealed copper for improved corrosion resistance, max conductivity and crimp strength |
| Application | For general purpose applications |
| Gauge | 10, 12 |
| Insulation Material | Nylon |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | 1/4 in |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | General Purpose |
| Brand | Not branded |
| Color | Yellow |
| Product Length | 1.02 in |
| Product Width | 0.25 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 163460, 163460-025, 163460-100, 163460-1000 |
| Connector Gender | Male |
| Product Height | 0.26 in |
| Product Weight | 0.004 lb |
| Country of Origin | Taiwan |












There are no reviews yet.