| Case Type | JIS B19 + B1 |
|---|---|
| Voltage | 12V |
| Capacity at 20-hour Rate (Ah) | 40 |
| Cold Cranking Performance (Amps) EN1 | 360 |
| Mean Weight with Acid (kg) | 9.4 |
| Cell Layout | 0 |
| Terminal | T1/T3 |
| Recommended Charge Rate (Amps) | 3 |
| Handles | Yes |
| End-Venting | Yes |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Water Loss | W4 |
| Charge Retention | C2 |
| Vibration | V3 |
| Endurance | E1 |
| Terminal Type | T1/T3 |
| Length (mm) | 187 |
| Width (mm) | 137 |
| Height (mm) | 225 |
| NCC Class | N/A |
| Feature Range | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
Yuasa YBX5094R 12V Group 94R High-Performance Battery – Conventional, 800 CCA
Original price was: $509.91.$305.94Current price is: $305.94.
Available on backorder
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Available on Back Order – Delivery 3-4 weeks – MOQ Apply
| Weight | 47.1394 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.48 × 6.89 × 7.48 in |
| Application | SUV / Truck |
| Terminal Type | Right Terminal (R) |
| Battery Group Size | 94R |
| Battery Type | Flooded Lead-Acid Starting Batteries |
| Part No | YBX5094R |
| Warranty | 18 Months |
| Voltage | 12 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 800 |
| Cranking Amps (CA | 1000 |
| Reserve Capacity (RC) | 130 |
| Capacity (Ah) | 55 |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BC | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
QUEBEC
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| QC | Saint-Jean-sur-Richelieu Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.