| Case Type | L3 AGM |
|---|---|
| Voltage | 12V |
| Capacity at 20-hour Rate (Ah) | 70 |
| Cold Cranking Performance (Amps) EN1 | 760 |
| Mean Weight with Acid (kg) | 19.5 |
| Cell Layout | 0 |
| Terminal | T1 |
| Recommended Charge Rate (Amps) | 4 |
| Handles | Yes |
| End-Venting | Yes |
| Water Loss | W5 |
| Charge Retention | C2 |
| Vibration | V3 |
| Endurance | M3 |
| Capacity Ah (20-HR) | 70 |
| Terminal Type | T1 |
| Length (mm) | 278 |
| Width (mm) | 175 |
| Height (mm) | 190 |
| NCC Class | N/A |
| Feature Range | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
Yuasa YBX9140R Group 140R YBXM79L1560MUL Maintenance-Free Battery – 12V, 560 CCA
Original price was: $397.57.$278.30Current price is: $278.30.
Available on backorder
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Available on Back Order – Delivery 3-4 weeks – MOQ Apply
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.149606 × 6.889764 × 7.480315 in |
| Application | Passenger Car |
| Terminal Type | Left Terminal (L) |
| Battery Group Size | 140R |
| Battery Type | Sealed AGM Starting Batteries |
| Part No | YBXM79L1560MUL |
| Warranty | 30 Months |
| Voltage | 12 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 560 |
| Cranking Amps (CA | 700 |
| Reserve Capacity (RC) | 90 |
| Capacity (Ah) | 40 |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BC | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
QUEBEC
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| QC | Saint-Jean-sur-Richelieu Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.