| Height (cm) | 17.63 |
| Length (cm) | 24.3 |
| Width (cm) | 17.63 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 510 |
| Cranking Amps (CA) | 625 |
| Group Size | 42 |
| Reserve Capacity | 90 |
| Terminal | Top Terminal |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | Personal 30 Mo./Commercial 12 Mo. Free |
Starmax Premium Group 42 – 625CA, 510CCA, 90RC Automotive Starting Battery, 12 Volt – Top Terminal
Original price was: $217.66.$130.60Current price is: $130.60.
In stock
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Pick-Up Only Available at Delta, BC – Shipping not available due to restrictions
| Weight | 30.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.5625 × 6.8125 × 6.8125 in |
| Application | Passenger Car |
| Battery Type | Flooded Lead-Acid Starting Battery |
| Voltage | 12V |
| Battery Group Size | 42 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 510 |
| Cranking Amps (CA | 625 |
| Reserve Capacity (RC) | 90 |
| Part No | 42-550 |
| Warranty | 30 Months |
| Terminal Type | SAE |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BD | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














There are no reviews yet.