Specification Details
| Parts per Unit | 10, 50 |
|---|---|
| Features | Flared barrels for easy installation on cables, Seamless 100% copper tube construction, Standard Wall Tin Plated Copper Tube Lugs, Tin plated for corrosion protection |
| SKU | 5958-010EV, 5958-050EV, 5958&EV |
| Application | Wiring, Starter or Ground Connections |
| Gauge | 4/0 |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud Hole Size | 5/16 in |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Method | Crimp |
| Termination Material | Copper |
| UL / CSA | Yes |
| Wall Thickness | Standard Wall |
| Works With | Side Posts |
| Brand | Max |
| Color | Silver |
| Product Length | 2.52 in |
| Product Width | 0.10 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| Product Height | 1.18 in |
| Product Weight | 0.09 lb |
| Tristrip Statement | Strip .91″ (23mm) minimum of insulation from end, fully insert in connector & crimp at two locations. |
| Tristrip Statement / Spanish | Remueva por lo menos 23 mm (0.91 pulgadas) de aislamiento desde un extremo, inserte por completo en el conector y prense en dos lugares. |
| UL Statement | QuickCable UL Listed connectors are for use on stranded copper wire only. |
| Country of Origin | China |












There are no reviews yet.