Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 1000, 25 |
|---|---|
| Features | Can be used with multiple wires, Threaded steel insert permits positive bite, Use on solid or stranded copper wire |
| Gauge | 14, 16, 18, 20, 22 |
| Body Material | Thermoplastic |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Steel |
| UL / CSA | No |
| Voltage | 300 V |
| Brand | Not branded |
| Color | Blue |
| Product Length | 0.05 in |
| Product Width | 0.31 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 169117, 169117-025, 169117-100, 169117-1000, 169117-2010 |
| Product Weight | 0.001 lb |
| Product Height | 0.45 in |
| Application | Commercial, Industrial, Residential |
| Works With | Stripped Wire |
| Country of Origin | China |











There are no reviews yet.