Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 25, 50 |
|---|---|
| Features | Controlled soldering combined with heat-shrink tubing in one step, Transparent sleeves with color-coded sealing rings easy to inspect |
| Product Type | Fusion Solder Butt Connector |
| Brand | Not branded |
| Color | Red |
| Gauge | 18, 20, 22 |
| Insulation Color | Red |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Product Height | 0.27 in |
| Product Length | 1.50 in |
| Application | Harsh |
| SKU | 165181, 165181-025, 165181-050, 165181-100, 165181-2010 |
| Product Width | 0.27 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Lead Free Solder |
| Termination Method | Solder |
| UL / CSA | Yes |
| Works With | Primary Wire |
| Pack Type | Bag |
| Product Weight | 0.01 lb |
| Country of Origin | China |












There are no reviews yet.