Specification Details
| Parts per Unit | 100, 1000, 25, 8 |
|---|---|
| Features | Quality terminals for years of dependable service, Ridged PVC sleeves for improved abrasion resistance, Serrated barrels for greater wire retention/pullout strength, Tin plated annealed copper for improved corrosion resistance, max conductivity and crimp strength |
| Application | General Purpose |
| Gauge | 10, 12 |
| Insulation Color | Yellow |
| Insulation Material | PVC |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | #6 |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | Primary Wire |
| Brand | Not branded |
| Color | Yellow |
| Product Length | 1.00 in |
| Product Width | 0.33 in |
| Product Type | Spade Terminal |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 160424, 160424-025, 160424-100, 160424-1000, 160424-2008 |
| Product Height | 0.25 in |
| Product Weight | 0.004 lb |
| Country of Origin | Taiwan |










There are no reviews yet.