Specification Details
| Parts per Unit | 1, 10, 5, 50 |
|---|---|
| Features | 3:1 Shrink Ratio, Clear tube permits visual inspection for easy maintenance and trouble shooting, Remains flexible after shrink |
| Gauge | 6, 8 |
| Body Material | Polyolefin |
| Flame Retardant | Yes |
| Nominal Wall Thickness | 0.055 in |
| Pack Type | Bag |
| Post Shrink Wall Thickness | 1/16 in |
| SAE | No |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -55 to 110°C |
| Temperature Range (°F) | -67 to 230°F |
| Tensile Strength | 10.4 PSI |
| UL / CSA | No |
| Waterproof | Yes |
| Adhesive | Yes |
| Brand | FlexTube |
| Color | Black |
| Product Length | 1.50 in, 48.00 in, 6.00 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 5660-001B, 5660-005B, 5660-010B, 5660-050B, 5660-051B, 5660-2010B, 5660B |
| Expanded Diameter | 3/8 in |
| Shrunk Diameter | 1/8 in |
| Application | Battery Connectors |
| Country of Origin | China |












There are no reviews yet.