| Case Type | L6 AGM |
|---|---|
| Voltage | 12V |
| Capacity at 20-hour Rate (Ah) | 105 |
| Cold Cranking Performance (Amps) EN1 | 950 |
| Mean Weight with Acid (kg) | 29 |
| Cell Layout | 0 |
| Terminal | T1 |
| Recommended Charge Rate (Amps) | 6 |
| Handles | Yes |
| End-Venting | Yes |
| Water Loss | W5 |
| Charge Retention | C2 |
| Vibration | V3 |
| Endurance | M3 |
| Capacity Ah (20-HR) | 105 |
| Terminal Type | T1 |
| Length (mm) | 393 |
| Width (mm) | 175 |
| Height (mm) | 190 |
| NCC Class | N/A |
| Feature Range | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
Yuasa YBX9049 Group 49 AGM Battery – 12V Factory Activated, Maintenance-Free, 850 CCA
Original price was: $789.03.$473.42Current price is: $473.42.
Available on backorder
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Available on Back Order – Delivery 3-4 weeks – MOQ Apply
| Weight | 60.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.9 × 6.89 × 7.48 in |
| Application | Start-Stop Vehicle |
| Terminal Type | Top Post |
| Battery Group Size | 49 |
| Battery Type | Sealed AGM Starting Batteries |
| Part No | YBX9049 |
| Warranty | 36 Months |
| Voltage | 12 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 850 |
| Cranking Amps (CA | 1065 |
| Reserve Capacity (RC) | 140 |
| Capacity (Ah) | 60 |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BC | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
QUEBEC
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| QC | Saint-Jean-sur-Richelieu Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.