| Case Type | L2 EFB |
|---|---|
| Voltage | 12V |
| Capacity at 20-hour Rate (Ah) | 65 |
| Cold Cranking Performance (Amps) EN1 | 600 |
| Mean Weight with Acid (kg) | 16.6 |
| Cell Layout | 0 |
| Terminal | T1 |
| Recommended Charge Rate (Amps) | 4 |
| Handles | Yes |
| End-Venting | Yes |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Water Loss | W3 |
| Charge Retention | C2 |
| Vibration | V3 |
| Endurance | M1 |
| Capacity Ah (20-HR) | 65 |
| Terminal Type | T1 |
| Length (mm) | 242 |
| Width (mm) | 175 |
| Height (mm) | 190 |
| NCC Class | N/A |
| Feature Range | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
Yuasa YBX7024F 12V Group 24F High-Performance Battery – Conventional, 604 CCA
Original price was: $725.94.$435.56Current price is: $435.56.
Available on backorder
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Available on Back Order – Delivery 3-4 weeks – MOQ Apply
| Weight | 45.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.24 × 6.81 × 8.86 in |
| Application | Passenger Car |
| Terminal Type | Top Post |
| Battery Group Size | 24F |
| Battery Type | Flooded Lead-Acid Starting Batteries |
| Part No | YBX7024F |
| Warranty | 18 Months |
| Voltage | 12 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 604 |
| Cranking Amps (CA | 755 |
| Reserve Capacity (RC) | 100 |
| Capacity (Ah) | 45 |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BC | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
QUEBEC
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| QC | Saint-Jean-sur-Richelieu Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.