PKCELL 6LR61-1S Ultra Digital Alkaline 9V Battery – 1pc/Shrink Pack, 288pcs/Carton (6LR61)
Original price was: $3.30.$1.98Current price is: $1.98.
In stock
Minimum order required, Backorder only. 14-week delivery.
- POWERFUL ENERGY- PKCELL 9V 6LR61 Batteries with ultra long-lasting power,and a long service life also means the battery should be changed at a lower frequency than smaller cells, making them ideal battery.
- RELIABLE QUALITY-It is an affordable, reliable, dedicated low-power solution to provide sufficient energy to your application. Ideally used in circuits with low power consumption so that it can work for longer durations.
- SAFE TO USAGE—This batteries are made with advanced technology, does not contain chromium, lead, or mercury chemicals, and is double-sealed for safety and leakage.
- MULTIPLE APPLICATIONS-Suitable for smoke alarms, smoke detectors, walkie-talkies, transistor radios, test and instrumentation devices, medical batteries, LCD displays, and other small portable appliances.In proper storage, these batteries can hold power for up to 3 years.
- AFTER-SALES SERVICE-If you have any questions, please feel free to contact us. We are committed to providing the highest quality products and outstanding customer service.
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.5 × 2 × 0.75 in |
| Battery Type | Alkaline |
| Battery Size | 9V |
| Rechargeable Options | Non-Rechargeable |
| Pack Size | 1 Pack |
| Brand | |
| Application | Smoke Detectors; Clocks & Radios; Specialty Electronics |
| Features | Long Shelf Life |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.