| Cold Cranking Amps (CCA) | 330 |
| Cranking Amps (CA) | 400 |
| Reserve Capacity | 56 |
| Terminal | Top Terminal-Pencil Post |
| Voltage | 12 Volt |
Blackbox NS40 Automotive Battery 350CCA
Original price was: $184.16.$110.50Current price is: $110.50.
In stock
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
This Item does not ship due to shipping restrictions
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.95 × 5.08 × 7.91 in |
| Application | Passenger Car |
| Battery Type | Flooded Lead-Acid Starting Battery |
| Voltage | 12V |
| Battery Group Size | NS40 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 350 |
| Cranking Amps (CA | 425 |
| Reserve Capacity (RC) | 55 |
| Part No | NS40LSP |
| Warranty | 12 Months |
| Terminal Type | SAE |
| Brand |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.