| Height (in) | 6.46 |
| Length (in) | 7.68 |
| Width (in) | 5.12 |
| Amp Hours @ 10Hr | 30.69 |
| Amp Hours @ 1Hr | 20.72 |
| Amp Hours @ 20Hr | 33 |
| Amp Hours @ 5Hr | 28.05 |
| Terminal | T5/T6/T12 |
| Voltage | 12 Volt |
| Weight (kg) | 10.5 |
| Weight (lbs) | 23.3 |
Starmax ST12-33 12V 33Ah Sealed Lead Acid (SLA) AGM Battery
Original price was: $146.06.$73.03Current price is: $73.03.
Available on backorder
Wholesale Pre-Order – Skid Quantities Only (8–10 Weeks Delivery)
| Weight | 21.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.68 × 5.12 × 6.57 in |
| Capacity (Ah) | 33 |
| Battery Type | Sealed Lead Acid AGM Battery |
| Battery Voltage | 12 |
| Rating | 12V 33Ah |
| Part No | 6FM33 |
| Brand | |
| Warranty | 12 Months warranty against manufacturers defects |
| Rated Voltage (V) | 12 |
| 20hr@1.75V/cell | 33 |
| IR(mΩ) | 14 |
| Terminal Type | T6-I |
| Terminal Location | 23 |
| Terminal High | 3 |
| Short Current(A) | 825 |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BD | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.