Starmax ST12-10H 12V 10Ah Sealed Lead Acid (SLA) AGM Battery
Original price was: $48.10.$24.05Current price is: $24.05.
Available on backorder
Wholesale Pre-Order – Skid Quantities Only (8–10 Weeks Delivery)
| Height (in) | 4.37 |
| Length (in) | 5.94 |
| Width (in) | 2.56 |
| Amp Hours @ 10Hr | 9.3 |
| Amp Hours @ 1Hr | 6.28 |
| Amp Hours @ 20Hr | 10 |
| Amp Hours @ 5Hr | 8.5 |
| Terminal | T1/T2 |
| Voltage | 12 Volt |
| Weight (kg) | 3.2 |
| Weight (lbs) | 7.06 |
| Weight | 6.77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.94 × 2.56 × 4.61 in |
| Capacity (Ah) | 10 |
| Battery Type | Sealed Lead Acid AGM Battery |
| Battery Voltage | 12 |
| Rating | 12V 10Ah |
| Part No | 6FM10 |
| Brand | |
| Warranty | 12 Months warranty against manufacturers defects |
| Rated Voltage (V) | 12 |
| 20hr@1.75V/cell | 10 |
| IR(mΩ) | 20 |
| Terminal Type | T1/T2 |
| Terminal Location | 35 |
| Terminal High | 6 |
| Short Current(A) | 0 |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BD | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.