These 2016 Lithium Coin Cell Batteries provide energy dense power for your specialty devices. They provide lasting energy for key fobs, remote controls, medical devices, fitness trackers, bathroom scales, and more. They come in Child Resistant Packaging that help keep the batteries out of little hands.?CR2016 Batteries, 1 Pack of 2016 Lithium Coin Cell Batteries?Rayovac?CR2016 3 Volt Electronic Batteries Provide Excellent Performance and Value For Specialty Devices?For Use in Specialty Devices ? Key Fobs, Remote Controls, Medical Devices & More?Child Resistant Packaging Helps Keep These Batteries Out of Little Hands
- Sorry, this product cannot be purchased.
Rayovac KECR2016-1 Lithium Coin Cell Battery Size 2016 3V, 1 Pack
Original price was: $6.23.$3.74Current price is: $3.74.
In stock
Ships in 5–7 days · MOQ applies · Priced per battery
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 1 × 0.25 in |
| Battery Type | Lithium |
| Battery Size | 2016 |
| Rechargeable Options | Non-Rechargeable (Primary) |
| Pack Size | 1 Pack |
| Capacity (mAh) | Up to 100mAh |
| Brand | |
| Application | Specialty Electronics, Watches & Calculators |
| Features | Leak-Resistant Design, Long Shelf Life |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.