Specification Details
| Parts per Unit | 100, 1100, 25, 5 |
|---|---|
| Features | Black nylon, 6” constructions meets or exceeds SAE standards, Convoluted design stays flexible at all temperatures for easy routing, Meets UL-94V2 rating, Shield wire, cable and hose from heat, shorts and corrosion |
| Inner Diameter | 0.50 in |
| Body Material | Nylon 6 |
| Flame Retardant | Yes |
| Outer Diameter | 0.66 in |
| Pack Type | Box |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -40 to 149°C |
| Temperature Range (°F) | -40 to 300°F |
| Tensile Strength | 35.2 PSI |
| Thickness | 0.05 in |
| UL / CSA | No |
| Brand | Not branded |
| Color | Black with Gray Stripe |
| Product Length | 10.25 in, 100 ft, 1100 ft, 5 ft |
| Product Width | 10.25 in |
| Product Type | Split Loom |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 505103, 505103-000, 505103-025, 505103-100, 505103-2005 |
| Product Height | 10.25 in |
| Application | Automotive, Industrial |
| Works With | Wire Assemblies |
| Country of Origin | Canada |











There are no reviews yet.