Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 25 |
|---|---|
| Features | Black nylon, 6” constructions meets or exceeds SAE standards, Convoluted design stays flexible at all temperatures for easy routing, Meets UL-94V2 rating, Shield wire, cable and hose from heat, shorts and corrosion |
| Inner Diameter | 0.25 in |
| Body Material | Nylon 6 |
| Flame Retardant | Yes |
| Outer Diameter | 0.37 in |
| Pack Type | Box |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -40 to 149°C |
| Temperature Range (°F) | -40 to 300°F |
| Tensile Strength | 35.2 PSI |
| Thickness | 0.04 in |
| UL / CSA | No |
| Brand | Not branded |
| Color | Black with Gray Stripe |
| Product Length | 10 ft, 100 ft, 25 ft |
| Product Type | Split Loom |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 505101, 505101-025, 505101-100, 505101-2010 |
| Application | Automotive, Industrial |
| Works With | Wire Assemblies |
| Country of Origin | Canada |










There are no reviews yet.