Specification Details
| Parts per Unit | 100, 15 |
|---|---|
| Features | Flexible design conforms to cable contour, Mounting holes accept #10 size hardware, Non-conductive, non-corrosive, resists fuel and chemicals |
| Body Material | Nylon |
| Flame Retardant | Yes |
| Maximum Bundle Diameter | 3/8 in |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -40 to 85°C |
| Temperature Range (°F) | -40 to 185°F |
| UL / CSA | No |
| Application | Commercial, Industrial |
| Brand | Not branded |
| Color | Black |
| Product Length | 0.18 in |
| Product Width | 0.05 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| Thickness | 0.06 in |
| Works With | Insulated Wire |
| SKU | 504614, 504614-100, 504614-2015 |
| Cushion Material | Nylon |
| Product Height | 0.37 in |
| Product Weight | 0.06 lb |
| Country of Origin | USA |











There are no reviews yet.